Dość często słyszymy od naszych klientów pytanie ....Ile będę płacił za prąd. Odpowiedź z naszej strony jest zawsze jedna i niejednego wprawiła w osłupienie
- Skąd mamy wiedzieć ?
Jeśli nie znamy zapotrzebowania na ciepło w budynku możemy operować wyłącznie danymi szacunkowymi w oparciu o tabele opisowe, a to przypomina mniej więcej wróżenie z fusów.
Jeśli jednak zapotrzebowanie na ciepło jest nam znane możemy z dużą dokładnością określić ile energii elektrycznej zużyjemy na potrzeby ogrzewania ...ale o tym w innym materiale.
Kotły Elektryczne do centralnego ogrzewania z grupy System Grzewczy 3D jeśli chodzi o sprawność nie wyróżniają się niczym szczególnym w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku kotłami czy piecami elektrycznymi. To co go wyróżnia to systemy zarządzania energią, systemy zabezpieczeń i kilka innych bardzo przydatnych funkcji.
Jednym z systemów który ma największy wpływ na ograniczenie zużycia energii jest właśnie System Automatycznego Przydziału Mocy. W szczególnosci ma to znaczenie kiedy zastosowanie ma elektryczny kocioł dwufunkcyjny.
Jak to działa ?
Większość urządzeń grzewczych posiada możliwość regulacji mocy, która pozwala nam na jej dobór do naszych potrzeb. System Automatycznego Przydziału Mocy działa podobnie z tą różnicą że przydział mocy odbywa się automatycznie.
Dla przykładu posłużymy się urządzeniem o mocy maksymalnej 9kW.
W programie P3 maksymalny poziom mocy będzie wynosić 9kW. Urządzenie po podjęciu pracy rozpocznie jednak pracę z poziomu programy P1 a więc najniższego, którego maksymalna moc wynosi 1/3 mocy maksymalnej czyli 3kW. W zależności od ilości czynnika grzewczego w systemie czyli ilości wody w rurach, grzejnikach czy systemie ogrzewania podłogowego będzie podnosił temperaturę w systemie grzewczym do momentu w którym stwierdzi że jej dalsze podnoszenie będzie już niemożliwe i automatycznie przejdzie na poziom P2 czyli 2/3 mocy maksymalnej i nadal zacznie podnosić temperaturę w naszym systemie grzewczym. Jeśli zadany poziom temperatury nie zostanie osiągnięty w P2 system automatycznie przejdzie do P3 i zacznie pracę z 100% mocy
Jeśli temperaturę w pomieszczeniach regulujemy za pomocą regulatora temperatury pokojowej to nasze urządzenie wiele razy w ciągu doby będzie przechodzić w stan spoczynku i tyle samo razy będzie podejmować pracę w związku z czym dzięki automatycznemu przydziałowi mocy możemy liczyć na duże oszczędności w wydatku energetycznym.
Na oszczędności chociaż dużo mniejsze możemy liczyć kiedy nie korzystamy z jakiejkolwiek regulacji temperatury nie komunikującej się z urządzeniem. Jeśli zaprogramujemy urządzenie do pracy z temperaturą wyjścia np. 45°C i histerezą 10°C nasze urządzenie będzie pracować w przedziale temperatur 45°C a 35°C. Po osiągnięciu zadanej temperatury 45°C przejdzie w stan spoczynku i podejmie prace przy 35°C. Do osiągnięcia zadanej temperatury będzie potrzebował podnieść temperaturę tylko o 10°C I tutaj również zadziała System Automatycznego Przydziału Mocy. W zależności od zadanej temperatury oraz zładu wody również możemy liczyć na oszczędności gdyż system w zależności od wspomnianych okoliczności może podjąć prace z poziomu P1 lub P2 chociaż w dużo krótszym przedziale czasowym.
Wszystkim naszym klientom zalecamy zastosowanie pod licznika energii elektrycznej i montaż pieca na osobnym obwodzie elektrycznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy bardzo dokładnie wyregulować parametry temperaturowe i sprawdzić jakie poziomy temperatur osiągniemy w poziomach P1 i P2 . Aktualny poziom będzie sygnalizować dioda poboru energii dla poszczególnej z 3 faz.
Jeśli ten materiał uważasz za przydatny zostaw łapke lub komentarz. Jesli masz jakieś pytania napisz w komentarzu postaram się jak najszybciej i jak najdokładniej odpowiedzieć.